Szerzők: Dr. Kmellár Béla, Susán Judit
1. Összefoglalás
A célkitűzésünk az volt, hogy tej mátrixból a szabályozás alatt álló, leggyakoribb antibiotikumok mérésére fejlesszünk egy olyan UHPLC-MS/MS módszert, amellyel az időigényes, szilárd fázisú, extrakciós minta-előkészítés automatizálható, a minta pedig dúsítható. Ez segíti az alacsonyabb kimutatási határok elérését az off-line minta-előkészítéshez képest. A módszerfejlesztés során rutinmódszert fejlesztettünk, ami kiváló teljesítmény-jellemzőivel és kimutatási határ értékeivel bármilyen élelmiszervizsgáló laboratóriumnak a javára válhat, illetve a költséghatékonysága is figyelemre méltó lehet, mivel mind az idő-, mind az eszköz- és vegyszerköltség is csökkenthető általa.
2. Bevezető
A nyomnyi szennyezők élelmiszerekből történő vizsgálata az analitikai technikák fejlődésével az utóbbi évtizedekben teret hódított. Az Európai Unió szigorúan szabályozza az állati eredetű élelmiszerekben előforduló antibiotikumok mennyiségét [1]: MRL-értékeket határoz meg, amelyek mátrixonként és vegyületenként is eltérők lehetnek. A lista időnként változik: új antibiotikumot vonnak szabályozás alá vagy egy már szabályozottnak a határértékét módosítják, ezért mindig a legfrissebb módosítás az irányadó. Az élelmiszervizsgáló laboratóriumok feladata e nyomnyi mennyiségek mérése. A hatósági laboratórium az eredménytől függően beavatkozik az élelmiszerláncba, mert a szermaradványok határértéket meghaladó koncentrációja élelmiszerbiztonsági kérdésnek számít. A szolgáltató laboratóriumok az eredményt közlik a megrendelővel. Az alacsony határértékek miatt az analitikai laboratóriumnak a kis koncentrációkat is megbízhatóan kell mérnie, ami érzékeny és szelektív analitikai technikát igényel.
Költséghatékonyság szempontjából fontos cél a minél több vegyület egy méréssel történő meghatározása, amit azonban a komponensek sokszor igen eltérő fizikai-kémiai tulajdonsága korlátoz. A szakirodalomban számos módszert lehet találni egyes antibiotikum-csoportok meghatározására állati eredetű termékekből [2], [3], a több csoportot is vizsgáló multi-módszerek már ritkábbak.
A minta-előkészítés a mérés egy igen kritikus pontja: ki kell vonni a célvegyületeket a mintából valamilyen extrakciós eljárással, de ezzel együtt a lehető legjobban kell csökkenteni a mátrix jelenlétét. A mintatisztításra gyakran alkalmazott eljárás a szilárd fázisú extrakció (SPE), amelynek során egy szorbensrétegen engedik át az adott térfogatú extraktumot. A szorbens megköti a számunkra értékes komponenseket, a zavaró mátrixot viszont nem, ezért az oldószeres lemosáskor már nem lesz az oszlopon és nem kerül bele az eluátumba. Az SPE technika laboratóriumi időigénye jelentős, manuálisan lehet végezni akár több párhuzamos mintával is. Az SPE automatizálására volt már próbálkozás, de az a lépések automatizálását és nem a csapdázást alkalmazta, és HPLC-hez csatolt külön eszköz kellett hozzá [5].
read more ...